Psikoloğumuzdan Notlar / İlk Dünyam Anaokulu | Bornova - İzmir


Psikoloğumuzdan Notlar

Psikoloğumuzdan Notlar

Kaliteli zaman,  anne-babanın tüm varlığı ile ruhen ve bedenen çocuğun yanında olması ve onunla vakit geçirmesidir, kimsenin bölmediği, işlerin yapılmadığı, her şeyin  kenara  bırakıldığı çocuğa ayrılmış özel zamanlardır. Çocukla geçirilen zamanın niceliği değil, niteliği, nitelikli ve sürekli beraberlik önemlidir. Çocuk- anne- baba ilişkisinde zamanın paylaşım, etkileşim, karşılıklı duygu alışverişi şeklinde geçirilmesi çok önemlidir. Birlikte geçirilen zamanda çocuğu anlama, dikkatle dinleme, ihtiyaçlarını, sevinçlerini, mutluluklarını, kızgınlıklarını, üzüntülerini, kaygılarını anlamaya yönelik olarak geçirilmelidir. Çocuklar kendi dünyalarını, duygularını anne babalarıyla paylaşmaya ihtiyaç duyarlar, onların da katılımını beklerler. Çocukla geçirilen zaman paylaşım içinde geçiriliyorsa işte o zaman kalitelidir.

 

Yapılan araştırmalarda ilerleyen yıllarda anne- babaların çocuklarıyla zamanında kaliteli vakit geçirmedikleri için suçluluk ve pişmanlık duyduklarını göstermektedir. Hatta çalışan annelerin iş temposu ve eve geç gelmeleri, çocukla geçirilen zamanı kısıtladığı için, bu suçluluk duygusunu daha fazla hissederek kaliteli zaman geçirmeye çalıştıkları görülmektedir. Çocuğumuzla geçirdiğimiz kısa zamanlarda bile onunla açık, yakın, anlayan, dinleyen bir rolde ilişki kurabilirsek, çocuğumuzun da böyle bir zamanda tatmin olma olasılığı artacaktır. Böylece birlikte olunan zamanlara problem taşınmayacaktır. Çocuklar birlikte olunan zamanlar gergin olduğunda anne-babadan ilgi alma yolu olarak kızgınlığı, agresyonu, problem durumlar yaratmayı kullanmaktadırlar. Yani olumlu yönde dikkat çekemeyen çocuk olumsuz yönde dikkat çekmektedir. Oysa birlikte kaliteli zaman geçirmek çocuğu tatmin edeceği için anne-baba ile ilişki için başka bir yol denemesine gerek kalmayacaktır. Ayrıca her gün kaliteli zaman geçirip doyum sağlayan çocuk anne-babasının çalışmasını daha kolay kabullenebilir, ayrıca anı güzel yaşamayı ve zaman yönetimini öğrenir.

Çocukla kaliteli zaman geçirirken; onun istekli olduğu anı yakalamak, iletişim kurmak, ben dilini kullanmak, beden dilini iyi kullanmak, çocuğun boy hizasına gelip, göz teması kurup, ona dokunmak çok önemlidir. Ayrıca birlikte geçirilen zamanda, çocuğu serbest bırakmak, zorlayıcı olmamak, kendini rahat ifade etmesini ve özgür olmasını sağlamak, onu yargılamamak, empatik davranıp, çocuğa yansıtma yapmak, çocuğu gözleyip duygularını ifade etmesi içim ortam yaratmak çok önemli noktalardır.

Kardeş kıskançlığı yaşandığında, çocukta duygusal veya davranışsal sorunlar veya gerileme davranışları ( Örn: tuvalet eğitimi veya konuşmada ) görüldüğünde, travma yaşanan durumlarda ( Örn: deprem, boşanma, hastalık, ölüm, korkular ) aile çocukla kaliteli zaman geçirerek bu sorunları aşmaya çalışabilir.

Çocuğu tanımak ve incelemek, onun yaşına, gelişim özelliklerine ve bireysel ihtiyaçlarına göre aile çocukla zamanını nasıl geçireceğini ve yapabilecekleri faaliyetleri daha iyi planlayabilir. Çocukla geçirilecek zamanın içeriğinde hem birtakım becerilerin gelişmesine olanak verilmesi, hem de oyuna yer verilmesi gereklidir. Oyun çocuk için hayatın provasıdır. Anne-babanın oyun oynaması, oyunun bir parçası olması veya oyuna aracılık etmesi çocuk için çok önemlidir. Ayrıca çocukla zaman geçirirken ailenin mutlu olduğunu hissettirmesi gerekir, aksi takdirde çocuk bunu gözlemler ve o da sıkılır.

-Çocukla evcilik veya oyuncaklarla oynanabilir,

-Bahçe oyunları ya da top veya balonla oyunlar oynanabilir,

-Kukla ve dramatizasyon oyunları çocukların iç dünyalarını yansıtabilir,

-Resim yapmak ve kullanılan renkler de ifade aracıdır,

-Müzik dinlemek, şarkı söylemek veya evdeki eşyaları kullanarak müzik sesleri çıkarmak çok eğlencelidir,

-Birlikte kitap ve dergi okumak,

-Yap- bozlar yapmak,

-Yemek veya tatlı yapmak, masayı hazırlamak ve toplamak,

-Birlikte renklerine ve cinslerine göre veya sayarak oyuncakları toplamak,

-Sohbet edip duygu ve düşünceleri, yaşantıları paylaşmak,

-Birlikte yürüyüş veya spor yapma,

-Birlikte çizgi film izleme ve yorumlama,

-Hayvanat bahçesini gezme,

-Beraber sinema, tiyatro ve gösterilere izleme,

-Müze ve tarihi ve turistik yerleri gezme,

 

 

Hayat su gibi akıp gidiyor ve biz zamanı geriye döndüremiyoruz. Çocuklarınızla birlikte geçireceğiniz zamanları daha kaliteli ve keyifli geçirmeniz dileğiyle…………..