Müzik / Branş Dersleri / İlk Dünyam Anaokulu | Bornova - İzmir


Branş Dersleri

Müzik

Okul öncesi dönemde müzik-orff çalışmaları çocukların zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişimine yardımcı olur. Orff eğitimi çeşitli ritm aletleri, davullar, marakaslar ve ses boruları ile ritm kulaklarını geliştirir ve ses estetiği kazanmalarına yardımcı olur. Grup içinde yapılan çalışmalar; yardımlaşmalarına, paylaşmalarına, güven duygularının gelişmesine, konuşma ve hareket becerisi kazanmalarına ve sözcük hazinelerinin geliştirilmesine katkıda bulunur.

Müzik derslerimiz hem evrensel müzik kültürüne hakim olmak hem müzik aletlerini tanımak, şarkılar öğrenmek amacı ile branş öğretmenimiz tarafından keyifle sürdürülmektedir.

Okul öncesi dönemde ritim eğitimi, çocuğun kolay algılaması ve tepkide bulunması aslında doğuştan itibaren içlerinde bulunan ritim duygusunun açığa çıkarılmasıdır. Duyduğu ritimleri aynı şekilde aktarabilme, zamanlama, tempoyu yakalayabilme, müzikle hareket edip durabilme, dinlemeyi öğrenme, bir enstrüman çalabilmeyi öğrenme ritim eğitiminin temel taşlarını oluşturmaktadır.

Soylu Bornova Anaokulu olarak Müzik Eğitmenimiz tarafından verilen eğitimde çocuğa kazandırılmak istenen; davranışları, müziğin öğelerini hissettirmeden oyunlaştırarak kazandırma ve müzisyen değil, müziği seven bireyler yetiştirmektir.

Okulumuzda derslerimiz çocuklara haftada 1 kez ve her sınıfa ayrı ayrı verilir. Yaş grubunun dikkat süresine göre dersler 30- 45 dakika arasında gerçekleşir. Böylelikle okulumuzda her öğrenci her hafta sınıf öğretmeni dışında 6 farklı sanat öğretmeniyle birlikte olur.