Resim / Branş Dersleri / İlk Dünyam Anaokulu | Bornova - İzmir


Branş Dersleri

Resim

Çocuklar el sanatları çalışmaları ile iç ve dış dünyaları arasında kurdukları bağları, çeşitli resim çalışmaları ve el işleri ile ifade ederler. Okulumuzda yapılan resim, kolaj, ebru,boyama, tahta boyama, oyun hamuru, parmak boyama ve baskı gibi çeşitli etkinlikler, çocukların el becerilerini, hayal güçlerini, yaratıcılıklarını ve sanatsal yönlerini geliştirir.

Uygulamalı çalışmalar yoluyla küçük kasları ile el göz koordinasyonunu geliştirmek hedeflenir. Çalışmaları sonucunda ürettikleri ile yaratıcılıklarını geliştirerek kendine güven duygusu pekiştirilir. Çevre ile ilgili gözlemleri, izlenimleri, duygu ve düşünceleri resim yoluyla çalışmalara yansıtılır. Yeni ürünler ortaya çıkararak etkin olma alışkanlığı kazanılır.

Öğrencilerimiz renk çalışmaları ile renklerin farkına varır, çeşitli renk denemeleri yapar. İki boyutlu çalışmalarla ara ve ana renkleri tanır. Bunları çeşitli alanlarda uygular.

Soyut kavramları resimleyerek hayal dünyamızı geliştirip, öğrencilerimizde takım çalışmasını alışkanlık haline getirmek hedeflenir.

Çocuk yaş gruplarının toplandığı gelişim sürecinde, yaratıcılığı güçlendiren, özgüvenin kazanımına katkıda bulunan, özgürlük ve özgünlük bağlamında isabetli kararlar almasına yardımcı olacak resim eğitimi ile desteklenmesi gerekir. 

Okulumuzda derslerimiz çocuklara haftada 1 kez ve her sınıfa ayrı ayrı verilir. Yaş grubunun dikkat süresine göre dersler 30- 45 dakika arasında gerçekleşir. Böylelikle okulumuzda her öğrenci her hafta sınıf öğretmeni dışında 6 farklı sanat öğretmeniyle birlikte olur.